Altın alıcılı başladığı haftanın sonunu getiremedi

Geçtiğimiz hafta altın son yedi yılını zirvesinden kaydederken, volatilitesi yüksek bir haftayı da geride bıraktı.

Geçtiğimiz hafta altın son yedi yılını zirvesinden kaydederken, volatilitesi yüksek bir haftayı da geride bıraktı. Corona virüs salgınıyla ilgili piyasalardaki kaygılar derinleştiği haftada ABD hisse senedi piyasaları önderliğinde birçok piyasada sert satışlar görüldü. Altın ise haftaya 1643,42 dolar/ons seviyesinden giriş yaptıktan sonra 1689,22 dolar/onsa kadar uzanarak, haftanın en yüksek seviyesini  ilk seans gününde kaydetti. Corona virüsü vakalarının birçok ülkede görülmesiyle birlikte küresel bir tehdide dönüşeceği kaygısı piyasalardaki risk iştahını kaçırırken, ABD hisse senedi piyasaları 2008 krizinden bu yana en çok kayıp yaşadığı haftayı geride bıraktı. Altın ise hafta boyunca 1600 dolar/onsun üzerinde hareket etmesine karşın, haftanın son gününde piyasa oyuncularının altın pozisyonlarını bozarak nakite geçmeleri altın fiyatlarını aşağı doğru çekti. Bu süreçte altın 1562,70 dolar/ons seviyesine kadar çekilirken, haftayı 1584,95 dolar/onstan haftayı tamamladı. Önceki haftaya kıyasla yüzde 3,5 değer kaybetmiş oldu.

 

Gümüş haftaya 18,48 dolar/onsla başladıktan sonra, alıcılı bir seyirle hareket etmesinin neticesinde 18,94 dolar/onsla haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Bu seviyeden tutunmakta zorluk çeken beyaz maden kar satışlarının da etkisiyle 16,39 dolar/onsa kadar çekildi. Gümüş haftayı 16,67 dolar/onstan yüzde 10 kayıpla tamamlamasının yanı sıra 2020 yılındaki bütün kazançlarını geri vermiş oldu.

 

Platin Corona virüsü salgını sonrası tedarik zincirinin bozulacağı ve sanayi üretiminin azalacağı beklentisi sonrası geçtiğimiz hafta boyunca satıcılı bir seyir izledi. 975,57 dolar/onstan haftaya başlayan platin, haftayı 880,39 dolar/onstan tamamlarken, hanesine yüzde 9,7 kayıp yazmış oldu.

 

Paladyum ise 2879 ,74 dolar/onsla rekor tazelemesine rağmen, kırmızı da kapattığı bir haftalık seanstan kaçamadı. 2708,72 dolar/onstan haftaya giriş yapan paladyum, 2612,81 dolar/onstan haftayı tamamlarken yüzde 0,3 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta corona kaygıları dolayısyla genel olarak alış ağırlıklı işlemler gerçekleşirken, fiyatlar dünya fiyatlarının üzerinde 0,5 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da İşlem hacmi açısından hareketli bir hafta geride kalırken, toplamda 13897 kg altın, 18971 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak: Troy
Hibya Haber Ajansı

Okunma