GBP/USD analizi

Haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere’de enflasyon verisi takip edilirken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilmişti.(AHL Yatırım)

Haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere’de enflasyon verisi takip edilirken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise İngiltere Merkez Bankası politika faizini yüzde 0.1'de tutarken, ihtiyaç duyulduğunda daha da gevşemeye gidilebileceğini açıkladı. ABD ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış büyüme değişmeyerek yüzde 2.1 oldu. Açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları 3.3 milyonla rekor kırdı. Gün içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının ekonomiye kredi akışını desteklemek için güçlü çabalarını sürdüreceğini söyledi. Küresel piyasalarda yayılmakta olan virüse ait endişeler artarak devam ederken, takip edilen gelişmeler ve açıklamalar ile birlikte gün sonunda GBP/USD yukarı yönlü hareketini üçüncü gününde de sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2250 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2190 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2310, 1,2370 ve 1,2440 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2190, 1,2120 ve 1,2060 destek seviyeleri takip edilmelidir

Kaynak:AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma