New York endeksleri, Trump’ın açıklamalarına bağlı ticaret iyimserliğiyle yükseldi

New York Borsası’nda endeksler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Londra’daki NATO Zirvesi sırasında Çin ile ticaret müzakerelerinin çok iyi gittiği açıklaması ve sonrasında basında

New York Borsası’nda endeksler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Londra’daki NATO Zirvesi sırasında Çin ile ticaret müzakerelerinin çok iyi gittiği açıklaması ve sonrasında basında yer alan haberlere bağlı oluşan iyimserlikle yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0.63 artışla 3,112.76 puandan, Dow Jones 30 endeksi yüzde 0.53 artışla 27,649.78 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi ise yüzde 0.54 artışla 8,566.67 puandan günü tamamladı.

Salı günü olası bir ticaret anlaşmasının 2020’deki ABD Başkanlık seçimi sonrasına kalmasının tercihi olduğunu söylemesiyle küresel piyasalarda, yıl sonuna kadar ticaret anlaşması imzalanabileceği ümitlerini suya düşürerek satışları getiren Trump’ın,Çarşamba günü yaptığı önceki açıklamasının zıt yönündeki sözleri umutların tekrar yeşermesine yol açtı.

Öte yandan, basında yer alan ABD ve Çin’in karşılıklı olarak uyguladıkları ek gümrük vergilerinin hangilerinin geri çekileceği konusunda uzlaşma aşamasına yakın olunduğu haberi de, piyasada oluşan iyimserliği perçinledi.

Geçen haftanın ikinci yarısından itibaren bir hafta süreyle, özellikle yaklaşık 160 milyar dolarlık yeni bir Çin menşeli mal grubuna yönelik olarak 15 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan ABD yaptırımlarının akıbeti konusundaki endişeler, endekslerdeki gevşemede önemli rol oynamıştı.

Konuyla ilgili olarak ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da, Çin’le bir anlaşma yapılmaması halinde 15 Aralık’ta yeni yaptırımların devreye gireceğini söylemişti.

Hafta başında ise Trump bir twitter mesajıyla para birimlerini devalue ederek, güçlü dolardan faydalanmaya çalışmakla suçladığı Arjantin ve Brezilya’dan gelen çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergilerin tekrar getirildiğini bildirmiş ve piyasalardaki tedirginliği perçinlemişti. Söz konusu iki ülke iddiaların aksine para birimlerinin değer kazanması için çaba sarf ediyor.

Piyasa uzmanları 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek yaptırımın ertelenebileceğine inanmakla birlikte, gelişmelerin izlenip, görülmesi gerektiğini zira her şeyin mümkün olabileceğini ifade ediyor.

İyimserliğe odaklanan piyasa, gösterge niteliğindeki ekonomik verileri ise görmezden geldi. Bu kapsamda, ABD'de Kasım ayında ADP özel sektör istihdamı 67 bin artarak beklentileri karşılayamadı. Veriye ilişkin piyasa beklentisi istihdamın 145 bin artması yönündeydi. Ekim ayına ilişkin özel sektör istihdamı ise 125 bin artıştan 121 bin artışa revize edildi.

Bazı uzmanlar, 15 Aralık’tan önce yaptırımların ertelenmesi ve müzakerelerin devamı halinde, piyasanın yeni seviyeleri deneyebileceğini ifade ediyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma