USD/TRY analizi

Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış büyüme değişmeyerek yüzde 2.1 oldu. (AHL Yatırım)

Haftanın üçüncü işlem gününde İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı Mart ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesine gerilerken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri şubat ayında yüzde 1.2 artmıştı. Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış büyüme değişmeyerek yüzde 2.1 oldu. Açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları ise 3.3 milyonla rekor kırdı. Gün içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının ekonomiye kredi akışını desteklemek için güçlü çabalarını sürdüreceğini söyledi. G-20 ülkelerinin liderlerinin gerçekleştirdikleri olağanüstü toplantının ardından yaptıkları açıklamada, koronavirüs salgınını ve onun etkilerini yenmek için "ne gerekiyorsa" yapacakları taahhüdünde bulundu. Küresel piyasalarda yayılmakta olan virüsün etkileri devam ederken, gün sonunda, açıklanan veriler ve takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki vaka sayısının 3,629 yükseldiğini ve 75. ölümün meydana geldiğini açıkladı. 

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,39 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,37, 6,35 ve 6,32 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,41, 6,43 ve 6,46 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Kaynak:AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma